Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Orosz szövegezésű határozatot fogadott el kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amelyben a testület egyhangú támogatásáról biztosította az európai közvetítéssel létrejött ukrajnai tűzszüneti megállapodást és annak betartására szólította fel az összes felet.
Az ENSZ BT egyhangúan fogadta el azt az orosz nyelvű határozatot, amelyben a világszervezet támogatásáról biztosítja a minszki tűzszüneti megállapodást és annak betartására szólítja fel a feleket.
A BT megerősítette, hogy „teljes mértékben elismeri Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi sérthetetlenségét”, és kifejezte „mély aggodalmát az Ukrajna keleti régiójában történt tragikus események és erőszak miatt”. A testület eredetileg a hétvégén szándékozott szavaznia a határozatról, ám ez elmaradt, mert több BT-tag azt sürgette Oroszországtól, hogy a határozat tegyen említést a Malaysia Airlines tavaly Ukrajna fölött lelőtt 17-es járatáról is. A kiegészítés kezdeményezői azzal érveltek, hogy meg kívántak emlékezni a tragédia 298 halálos áldozatáról. A dokumentum végül megerősítette azt a múlt évben elfogadott BT-határozatot, amely az incidens független kivizsgálását és az elkövetők felelősségre vonását sürgette.
A határozat szövegébe nyugati nyomásra került bele az Ukrajna függetlenségére való utalás. Samantha Power amerikai ENSZ-nagykövet „minimum ironikusnak” nevezte, hogy a határozat szövegének vázlatát az az Oroszország készítette el, amely támogatja Ukrajna „totális letámadását”. Ezt az állítást Oroszország tagadja. Mark Lyall brit ENSZ-nagykövet azt hangoztatta, hogy a BT-nek „teljes szerepet” kell játszania a tűzszünet betartatásában, beleértve azt is, hogy a testület legyen kész lépéseket tenni abban az esetben, ha nem tartanák be a fegyvernyugvást. Lyall sürgette, hogy Oroszország tegyen eleget a minszki tűzszüneti megállapodásban vállalt kötelezettségeinek.
Az orosz ENSZ-küldöttség már tavaly is előkészített több, tűzszünetet sürgető határozati javaslatot, ám a testület többi tagja ebbe a Krím félsziget Moszkva általi elcsatolása miatt nem ment bele. Az egyik ilyen, humanitárius folyosók megnyitását sürgető dokumentum-tervezetet az Egyesült Államok képviselője „képmutatónak” nevezte.
A keddi BT-határozatot megelőzően röviddel a világszervezet legfontosabb biztonságpolitikai döntéshozó szerve brit szövegezésű sajtónyilatkozatot fogadott el egyhangúlag, amely minden felet az ukrajnai harcok haladéktalan befejezésére és a tűzszüneti megállapodás betartására szólított fel. „A Biztonsági Tanács tagjai sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a tűzszünet február 15-én történt kihirdetése ellenére az erőszakcselekmények az elmúlt napokban is folytatódtak Kelet-Ukrajna egyes részein” – hangzott a brit szövegezésű állásfoglalás.
A 15 tagú BT súlyos aggályának adott hangot a Debalceve város körül folyó harcok miatt, és sürgette, hogy a szembenálló felek biztosítsák az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek szabad mozgását.